Print this page

2014 Broadcom Masters Results

What is Broadcom Masters?

 

Broadcom Masters


The Broadcom Masters contest - whose name stands for Math, Applied Science, Technology, and Engineering for Rising Stars - was created in 2010 by the Irvine-based Broadcom Foundation to reward and encourage sixth- through eighth-grade students to continue their studies in math and science. The competition aims to encourage innovation through independent research, scientific inquiry, hands-on learning and teamwork.

 

 

Awards and Recognition


Each year, the OCSEF judges select 30 students to enter their award-winning projects in the Masters competition. Through the Masters competition, each of the finalists are awarded $3,500 and second place winners receive $2,500, in each case to support the finalist's choice of STEM summer camp experiences offered around the country. Each STEM winner also wins an iPad. The top winner nationally receives $25,000. Winners are selected by a panel of distinguished scientists and engineers.

 

 

Visit the Site!


For more information, go to the Broadcom Masters website here!

 

 

 

2014 Results

 

Broadcom MASTERS Finalists


  • Caroline S. Edmonds, Talbert Middle School
  • Sahar A. Khashayar, Fairmont Private School

 

 

Broadcom MASTERS Semi-Finalists


  • Joseph Daniel Lou, Acaciawood College Preparatory Academy
  • Sahar A. Khashayar, Fairmont Private School
  • Sherry Yueh Xu, Fairmont Private Schools
  • Jeffrey Wang Xing, Jeffrey Trail Middle School
  • Tathya Vipul Shah, La Madera Elementary
  • Anita Garg, Rancho San Joaquin Middle School
  • Amelia Ryann Talkington, Renascence School International Orange County
  • Caroline S. Edmonds, Talbert Middle School
  • Michelle C. Xu, Pioneer Middle School
  • Michael Wayne Schoenberger, Alderwood Elementary

 

2013 Results

 

Broadcom MASTERS Finalist


  • Keoni K. Gandall, Talbert (Samuel E.) Middle School

 

 

Broadcom MASTERS Semi-Finalists


  • Pelin Ensari, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Keoni K. Gandall, Talbert (Samuel E.) Middle School
  • Anita Garg, Rancho San Joaquin Middle School
  • Mulan L Homo, Canyon View Elementary
  • Samuel J. Lin, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • William T Rosenthal, St. Margaret's Episcopal
  • Andrew J.N. Takata, St. Anne

 

 

Broadcom MASTERS


 

  • Haleema F Abbasi, Orange Crescent School
  • William F Abersek, Heritage Oak
  • Katherine B Adelman, St. Margaret's Episcopal
  • Safa Anis, Orange Crescent School
  • Allen A. Badolian, McPherson Magnet
  • Fiona Bandy, St. Bonaventure School
  • Emma M Butler, St. Margaret's Episcopal
  • Jesse T. Casey, St. Anne
  • Christopher J Caterinicchio, Deerfield Elementary
  • Aishik Chakraborty, Stonegate Elementary
  • Justin S Chang, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Matthew Cho, Fairmont Private Schools - North Tustin Campus
  • Amy F Domae, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Caroline S Edmonds, Talbert (Samuel E.) Middle School
  • Pelin Ensari, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Julie A. Fuller, Columbus Tustin Middle School
  • Keoni K. Gandall, Talbert (Samuel E.) Middle School
  • Anita Garg, Rancho San Joaquin Middle School
  • Sarah Rose, George Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Juhaina Habeebulla, Orange Crescent School
  • Alicia N. Hans, University Park Elementary
  • Connor J. Hartigan, St. Anne
  • Alana M Hernandez, St. Bonaventure School
  • Mulan L Homo, Canyon View Elementary
  • Vivian L Huennekens, McPherson Magnet
  • Michael Kao, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Hayato S Kato, Rancho San Joaquin Middle School
  • Sameer U Khan, Orange Crescent School
  • Saman T Khan, Orange Crescent School
  • Alisa Khodos, Meadow Park
  • Meghana Khurana, Fairmont Private Schools - North Tustin Campus
  • Austin T Kim, Fairmont Private Schools - Anaheim Hills
  • Samuel J. Lin, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Nikita Lubyanoy, Lexington Junior High School
  • Ashkaan J Mahjoob, St. Mary and all Angels
  • Lee J McEligot, Vista Verde
  • Kayla Miles, McPherson Magnet
  • Steven J Muise, Hope Christian Academy
  • Patrick Mullen, Niguel Hills Middle School
  • Carissa Navarette, McPherson Magnet
  • Bryan M Nguyen, Fairmont Private Schools - Historic Anaheim Campus
  • Cameron S Ostroot, Fairmont Private Schools - North Tustin Campus
  • Aisha Raheem, Orange Crescent School
  • Azzurra Riley, St. Margaret's Episcopal
  • William T Rosenthal, St. Margaret's Episcopal
  • Sarah N Saboorian, Fairmont Private Schools - North Tustin Campus
  • Nick T Scheel, St. Margaret's Episcopal
  • John M Shepherd, Our Lady Queen of Angels
  • Meha Shezad, New Horizon
  • Andrew J.N. Takata, St. Anne
  • Kevin Viers, St. Bonaventure School
  • Whitney W Wachtel, Niguel Hills Middle School
  • Michael D Wu Rancho, San Joaquin Middle School
  • Jennifer A Yao Rancho, San Joaquin Middle School
  • Younji Youn, Culverdale
  • Zana M Youssef, Orange Crescent School

2012 Results

 

Broadcom MASTERS Finalist


  • Anna Lou, Oxford Academy

 

 

Broadcom MASTERS Semi-Finalists


  • Ryan Allen, St. Anne
  • Kevin Cox, St. Margarets Episcopal
  • Julia Freeman, Turtle Rock Elementary
  • Claire Hsu, Fairmont Private Schools - Edgewood Campus
  • Anna Lou, Oxford Academy


 

Broadcom MASTERS


  • Haleema Abbasi, Grade 7, Orange Crescent School
  • Gen Akamatsu, Grade 6, Fern Drive Elementary
  • Ryan Allen, Grade 6, St. Anne
  • Savera Bholat, Grade 7, Orange Crescent School
  • Sean Carroll, Grade 7, St. Anne
  • Matthew Choi, Grade 6, Bonita Canyon
  • Kevin Cox, Grade 8, St. Margarets Episcopal
  • Cullen Darius, Grade 6, Stone Creek Elementary
  • Lauren Fishman, Grade 7, Pegasus Middle School
  • Julia Freeman, Grade 6, Turtle Rock Elementary
  • Connor Haritgan, Grade 6, St. Anne
  • Robert Hasen, Grade 8, Pacific Technology School - Santa Ana
  • Elle Henriksen, Grade 7, St. Anne
  • Claire Hsu, Grade 8, Fairmont Private Schools - Edgewood Campus
  • Adithi Iyer, Grade 8, Lakeside Middle School
  • Meghana Khurana, Grade 7, Fairmont Private Schools - Edgewood Campus
  • Bisma Khwaja, Grade 8, Orange Crescent School
  • Anna Killaly, Grade 7, Vista Verde
  • Derek Lindquist, Grade 8, St. Margarets Episcopal
  • Anna Lou, Grade 7, Oxford Academy
  • Erin Matsutsuyu, Grade 6, Canyon View Elementary
  • Katie McAllister, Grade 8, Fairmont Private Schools - Mable Campus
  • Jake McFarland, Grade 8, St. Margarets Episcopal
  • Jonathon Muise, Grade 8, Classical Conversations Orange
  • Wyatt Myers, Grade 8, McPherson Magnet School
  • Bryan Nguyen, Grade 7, Fairmont Private Schools - Mable Campus
  • Dakota Niemann, Grade 7, Vista Verde
  • Aisha Raheem, Grade 7, Orange Crescent School
  • Ayesha Rashed, Grade 8, Orange Crescent School
  • Elise Rio, Grade 8, Lakeside Middle School
  • Scott Robertson, Grade 8, Washington Middle School
  • Haley Shim, Grade 6, Hillsborough School
  • Noopur Siroya, Grade 6, Alderwood Basics Plus
  • Roland Steinbrunner, Grade 8, Pacific Technology School - Santa Ana
  • Andrew Takata, Grade 6, St. Anne
  • Jack Williams, Grade 6, Stone Creek Elementary

2011 Results

 

Broadcom MASTERS Semi-Finalists


 

  • Aamna Abbasi, Grade 8, Orange Crescent School
  • Hari Garg, Grade 7, Rancho San Joaquin Middle School
  • Rae Holcomb, Grade 8, South Lake Middle School
  • Nicholas Ida, Grade 7, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Anna Lou, Grade 6, Acaciawood College Prep Academy
  • Sonam Patel, Grade 8, Fairmont Private School - Mable Campus
  • David Weaver, Grade 8, St. Margarets Episcopal

 

Broadcom MASTERS


  • Aamna Abbasi, Grade 8, Orange Crescent School
  • Sean Carroll, Grade 6, St. Anne
  • Kyle Cartwright, Grade 7, Fairmont Private School - Anaheim Hills
  • Amanda Cohn, Grade 8, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Hari Garg, Grade 7, Rancho San Joaquin Middle School
  • Rae Holcomb, Grade 8, South Lake Middle School
  • Nicholas Ida, Grade 7, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Hayato Kato, Grade 6, Turtle Rock Elementary
  • Meghana Khurana, Grade 6, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Bisma Khwaja, Grade 7, Orange Crescent School
  • Kristina Kim, Grade 6, Canyon View Elementary
  • Andrew Knoell, Grade 6, Bonita Canyon
  • Sanjana Krishnan, Grade 6, Santiago Hills Elementary
  • Hafsah Lakhany, Grade 8, Orange Crescent School
  • Shivani Lamba, Grade 6, Alderwood Basics Plus
  • Lance Lew, Grade 8, St. Margarets Episcopal
  • Nelson Liu, Grade 8, Fairmont Private School - Mable Campus
  • Anna Lou, Grade 6, Acaciawood College Prep Academy
  • Ethan Maahs, Grade 8, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Emily Mannarelli, Grade 6, Samuel E. Talbert Middle School
  • Katie McAllister, Grade 7, Fairmont Private School - Mable Campus
  • Kieran Mital, Grade 8, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Lam Nguyen, Grade 8, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Peter Oh, Grade 6, Northwood Elementary
  • Zarek Osborne, Grade 8, St. Bonaventure School
  • Katherine Paladichuk, Grade 6, Santiago Hills Elementary
  • Sonam Patel, Grade 8, Fairmont Private School - Mable Campus
  • Daoud Qamar, Grade 6, Santiago Hills Elementary
  • Alison Ren, Grade 8, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • Kruthi Renduchintala, Grade 8, Rancho San Joaquin Middle School
  • Jonathan Schiffer, Grade 6, Bonita Canyon
  • Christopher Toubia, Grade 8, Fairmont Private School - Edgewood Campus
  • David Weaver, Grade 8, St. Margarets Episcopal
  • Kile Young, Grade 8, Fairmont Private School - Mable Campus